January 18, 2014

My January Emergency and Food Storage Preparations

Lest you think I'm not doing anything around here, I thought I would share a running list of what I have done so far from my January Emergency Preparation list. Emergency preparation is a natural part of who I am, so I am always doing something.

First, I looked at the list and decided what I need to do, want to do and can afford. I personally don't buy the suggested items week-by-week, but I look at the whole month to come up with a plan. Some of you newbies may need to do it a week at a time to spread out the cost, but I tend to buy things as I see them. But I love just focusing on the monthly list.

The amount of items are based on my family of 5 living at home. I multiplied the suggested amounts on the January list, and then tweaked them based on expense, storage space and my preferences. Those below that are crossed off might mean I already had it OR needed to buy it. So don't think I bought all the stuff listed below.

HERE'S WHAT I'M WORKING ON:

4x 64 oz. apple juice + 20 Gatorades + 30 Capri sun drinks
10x evaporated milk + 12 protein drinks
4x 1 lb. cans cocoa drink mix + 1x 1 lb. apple cider mix (An LDS #10 can = 4.1 lbs.)
4x 20 oz. Tang (looking for that sale)
2x #10 cans LDS Dry Milk AND 2x #10 cans Chocolate Morning Moos

Step 2: Emergency Drinking Water 14 gallons x 5 people = 70 gallons
2x 55 gallons water
12 cases bottled water garage + 2 cases bottled water emergency closet + 1 case 8 oz. bottled water kitchen

$50
The jar keeps getting filled with change too!

Step 4: Long-Term Food Storage
20x #10 can LDS Dry Milk

Weekly Inventory
Water
Beverages
Freezer
Toiletries
Breakfast Items

Home Storage Toiletries Part 1
60x Toilet paper rolls (gotta have it!)
12x Soap bars
4x Body wash
3x Kids body wash
6x Shampoo
2x Dandruff shampoo
3x Kids shampoo
6x Conditioners
90x Feminine items
12x Deodorants

Preparedness Goals
Location to store water
Decide type of water containers
How to purify water
Research other water sources (water heater)
Dry milk recipes

Equipment Goals
Update 72-hour kits (redo water bottles, food packs, clothing)
Buy water containers
Buy bleach to purify (has 1 year shelf life)
Brace food storage shelves
Manual can opener

Have to say I loved showing you what I've done! It was good for the old self-esteem. Don't get overwhelmed with how huge my list looks. This has been a decade of learning and polishing for me.

"Just keep swimming, just keep swimming." You CAN do it!

January 1, 2014

Best Case Lot Sale Deals in Utah - January 2014

If you are looking for some food to add to your food storage supply this year, check out the case lot sales going on right now in Utah. But don't rush out to the store. Patiently compare prices first and then buy.

I tried to look for prices that beat Walmart SuperCenters and Costco. Here is my post from Fall 2013 with a list of last year's case lot prices. And here is a post with tips on How to Shop at Food Storage Case Lot Sales.

Smith's grocery store does not break the case, meaning you have to buy the whole case.

These are what I consider the BEST deals, but there are more items at the case lot sales. I'm headed out Monday to pick up a few items I need.

SMITH'S (starts Wednesday, Jan. 1 while supplies last) (limit 2 cases)
Libby's vegetables 15 oz. $.33 ea./case of 12 $3.99 (very low!)
Kroger Peanut Butter 16 - 18 oz. $1.42 ea./case of 12 $16.99
Kroger Fruit 15 oz. $.75 ea./case of 24 $18.00
Dole Pineapple 20 oz. $.85 ea./case of 12 $10.20
Langer's Apple Juice 64 oz. $1.25 ea./case of 8 $10.00 (ad says 12)
Kroger Water 24x16.9 oz. bottles $2.50 case
Kroger Tomato Sauce 8 oz. .20 ea./case of 24 $4.80
Kroger Canned Tomatoes 14.5 oz. $.50 ea./case of 24 $12.00
Hunt's Pasta Sauce 24 oz. $.75 ea./case of 12 $9.00
Campbell's Tomato/Chicken Noodle soup $.55 ea./case of 48 $26.40
Hormel Chili 15 oz. $.84 ea./case of 12 $9.99
Kroger Beans 15 oz. $.55 ea./case of 24 $15.20
Starkist Tuna 5 oz. $.64 ea./case of 48 $31.20
Tillamook Shredded Cheddar Cheese 5 lb. $10.99 bag ($2.20 per lb.)
Sugar 4 lb. $1.59 ea./$15.90 (.40 cents per lb., same price per lb. as Costco C&H 25 lb. bag)
Kroger Vegetable Oil $2.39 ea./case of 9 $21.51 (I don't usually buy the case. Just 2 at a time so the expiration dates vary.

Here is the Smith's ad with additional items.

HARMON'S (starts Monday, January 6 - 19)

Langer's Apple Juice 64 oz. $1.25 ea./case of 8 $10.00
Western Family Tomato/Chicken Noodle soups $.49 ea./case of 24 $11.76
Western Family Cream of Chicken/Mushroom soups $.59 ea./case of 24 $14.16
Campbell's Tomato/Chicken Noodle soup $.59 ea./case of 24 $14.16
Dinty Moore Beef Stew 24 oz. $1.69 ea./case of 12 $20.28
Western Family Chile w/beans 15 oz. $.88 ea./case of 24 $21.12 (was .69 ea. at Macey's in Oct.)
Campbell's Spaghettios 15 oz. $.69 ea./case of 24 $16.56
Western Family Tuna 5 oz. $.69 ea./case of 48 $33.12
Western Family Albacore Tuna 6 oz. $1.29 ea./case of 24 $30.96
Western Family Corn/Green Beans 15 oz. $.49 ea./case of 24 $11.76
Western Family mushrooms 4 oz. $.59 ea./case of 24 $14.16
Libby's Corn/Green Beans $.59 ea./case of 12 $7.08
Western Family Tomatoes various 14.5 oz. $.49 ea./case of 24 $11.76
Western Family Beans various 15 oz. $.49 ea./case of 24 $11.76
Mandarin Oranges 11 oz. $.49 ea./case of 24 $11.76
Western Family Green Chilies 4 oz. $.49 ea./case of 24 $11.76
Taco Bell Refried Beans 16 oz. $.69 ea./case of 12 $8.28 (WF was .50 ea. at Macey's in Oct.)
Western Family Tomato Paste 6 oz. $.49 ea./case of 48 $23.52
Western Family Brown/Powdered Sugars 2 lb. $.99 ea./case of 12 $11.88 (verify 2 lb.)

Here is the Harmon's ad with additional items.

Good luck!

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...